2019 GABBY and Merit Winners

2019 GABBY and Merit Winners

Best of the GABBY’s

(Radio Class A)- WSB Radio

(Radio Class AA)- WVOP

(TV Class A)- WSB-TV

(TV Class AA)- WJBF

Best Newscast

WSB Radio- WSB News Team (GABBY Radio Class A)

WRGA- David Crowder (GABBY Radio Class AA)

WUVG- Gianncarlo Cifuentes, Amanda Ramirez (GABBY TV Class A)

WJCL- WJCL Staff (GABBY TV Class AA)

Best Radio News Story

Georgia Public Broadcasting- Grant Blankenship (GABBY Radio Class A)

WABE- Lisa Hagen (Merit Radio Class A)

WDUN- Scott Kimbler (GABBY Radio Class AA)

Best TV News Story

WGCL- Jonathan Carlson, Eric Carlton, Rihannon Youngbauer

(GABBY TV Class A)

WXIA- Andy Pierrotti (Merit TV Class A)

WSAV- Andrew Davis (GABBY TV Class AA)

WRBL- Mikhaela Singleton (Merit TV Class AA)

Best Radio Feature Story

WUGA- Allison Salerno, Chris Shupe (GABBY Radio Class A)

Georgia Public Broadcasting- Grant Blankenship (Merit Radio Class A)

WDUN- Scott Kimbler (GABBY Radio Class AA)

WBHF- Earnestine Jones (Merit Radio Class AA)

Best TV Feature Story

WGCL- Adam Murphy, Eric Sander (GABBY TV Class A)

WXIA- Cheryl Preheim (Merit TV Class A)

WJBF- Barclay Bishop, Gary Hipps (GABBY TV Class AA)

Farm Monitor TV- Ray D’Alessio (Merit TV Class AA)

Best Program (Non News or Sports)

WSB Radio- Chris Chandler, Condace Pressley, Shane Blacker (Radio Class A)

Georgia News Network- John Clark (Merit Class A)

WBHF- Alan Sanders (GABBY Radio Class AA)

WUVG- Mariela Romero (GABBY TV Class A)

WTOC- WTOC Staff (GABBY TV Class AA)

WJBF- Marlena Wilson, Brad Means (Merit TV Class AA)

Best Mobile App

Georgia Public Broadcasting- Carl Zornes, Andrew MacCartney,

and William Overall (GABBY Class A)

WMAZ- Andrew Plaskowsky, 13WMAZ Digital Team (GABBY Class AA)

Best Online Breaking News Coverage

Georgia Public Broadcasting- GPB News (GABBY Class A)

WALB- WALB News Team (GABBY Class AA)

Best Online Produced Story

WABE- WABE Digital and Closer Look Team (GABBY Class A)

WMAZ- Lorra Lynch Jones, Andrew Plaskowsky (GABBY Class AA)

Best Sports Play by Play

WZGC- Mike Conti, Jason Longshore, James Fairey (GABBY Class A)

WGJK- Kevin Karel (GABBY Class AA)

WLHR- Chad Whitworth, Jacob Bell (Merit Class AA)

Best Sports Program

WUGA- Vicki Michaelis, Chris Shupe (GABBY Radio Class A)

WCON- Steven Phillips, David Foster, Chris Black (GABBY Radio Class AA)

Georgia Public Broadcasting- Keocia Howard, Danielle Peterson, Eric Burns

(GABBY TV Class A)

WJBF- Scott Elledge, John Hart, John Holden (GABBY TV Class AA)

Best Station Produced Promo

WSTR- Ron Roberts (GABBY Radio Class A)

WCHM- Kirk Rogers (GABBY Radio Class AA)

WSB-TV- Mario Mendez, Corey Tatum (GABBY TV Class A)

WJBF- Rex Main (GABBY TV Class AA)

Best Team Political Coverage

WSB Radio- WSB New Team (GABBY Radio Class A)

WVOP- Team at WVOP (GABBY Radio Class AA)

WXIA- Jennifer Rigby (GABBY TV Class A)

WTOC- WTOC Staff (GABBY TV Class AA)

Best Team Weather Coverage

WDAK- Wes Carroll, Scott Miller, John Clark (GABBY Radio Class A)

WVOP- Team at WVOP (GABBY Radio Class AA)

WSB-TV- Misti Turnbull (GABBY TV Class A)

WTOC- WTOC Staff (GABBY TV Class AA)

Best Reporter

WSB Radio- Pete Combs (GABBY Radio Class A)

WTCQ- Zack Fowler (GABBY Radio Class AA)

WXIA- Joe Henke (GABBY TV Class A)

WRDW- Meredith Anderson (GABBY TV Class AA)

Best Photojournalist

WXIA- Luke Carter (GABBY TV Class A)

WTVM- Aaron Lee (GABBY TV Class AA)

Best Meteorologist

WSB-TV- Brad Nitz (GABBY TV Class A)

WMAZ- Ben Jones (GABBY TV Class AA)

Best Sports Anchor

WSB-TV- Zach Klein (GABBY TV Class A)

WRDW- Jessica Eley (GABBY TV Class AA)

Best On-Air Personality

Georgia Public Broadcasting- Rickey Bevington, Sophia Saliby

(GABBY Radio Class A)

WRJY- Joe Willie Sousa, Robin Sousa (GABBY Radio Class AA)

Best News Anchor

WSB-TV- Craig Lucie (GABBY TV Class A)

WRDW- Laura Warren (GABBY TV Class AA)

Best Comunity Service Project

WGCO, WRWN, WUBB, WFXH, WXYY- John Marshall (GABBY Class A)

WTCQ- Team at WTCQ (GABBY Class AA)

WLJA- Randy Gravley (Merit Class AA)

Georgia Army National Guard Minutemen Award

WALB

WTVM

WXRS

Broadcaster of the Year

Broadcast South

Cumulus Media- Albany

Davis Broadcasting

Flint Media

Georgia News Network

Georgia Public Broadcasting

iHeart Radio- Albany

iHeart Radio- Columbus

iHeart Radio- Macon

PMB Broadcasting

WALB

WFXL

WLTZ

WRBL

WSWG

WTVM

WXTX

Share